Vývoj českého parkouru – Část třetí: Počátek éry informací

Před rokem 2006 sice existovaly informace o parkouru, byly ale těžko dostupné a bylo jich poměrně málo. Na přelomu let 2005/2006 se však prosadily dva internetové portály, důležité nejen pro český parkour, ale i pro parkour světový: Parkour.NET a UrbanFreeFlow. I na jejich základě a z aktivity mnoha různých jedinců nakonec v roce 2006 vznikl i český parkourový portál Parkour.cz.


Do roku 2006 bylo informací o parkouru (a potažmo freerunu/freerunningu) málo po celém světě, není se tedy co divit, že tomu bylo stejně i u nás. Jakékoliv znalosti, které jsme v té době mezi sebou sdíleli, většinou pocházely z kruhu lidí čerpajících z dřívějších zkušeností (např. s bojovými uměními či gymnastikou). Vedle nich český parkour objevil dvě webové stránky, které byly velmi důležité pro jeho další rozvoj. Na jedné straně to byl mezinárodní parkourový portál Parkour.NET (známý mezi parkouristy po celém světě prostě jako .NET), na straně druhé pak dodnes poměrně opovrhovaný, ale zato ve své době nesmírně přínosný web skupiny UrbanFreeFlow.

.NET nám přinášel spíše myšlenky, to, čemu se dnes říká „filosofie parkouru“ – ovšem aby nedošlo k omylu, autoři dokázali všechno podat velmi čtivě, byli inovativní a jakékoliv nepřesnosti byly prodiskutovány v tamním fóru. Naproti tomu UrbanFreeFlow si šli vlastní cestou, ovšem minimálně českému parkouru dali něco, co potřeboval: návody na techniky. Takzvané tutorialy, které byly na stránkách UFF dostupné, obsahovaly popisy a fotografie téměř dvou desítek definovaných parkourových technik, z nichž jsou dosud všechny více či méně používané. Něčemu takovému se mohl vyrovnat snad jedině několik stran dlouhý soupis všech možných technik včetně flipů, jehož autorem byl hodonínský Mateo, pro mnohé dodnes poměrně legendární parkourista.

Myšlenka vytvořit online centrálu českého parkouru byla vlastní spoustě parkouristů v té době. Nejaktivnější v této věci byli už pomalu končící Streaks, parkourové skupiny v Hodoníně, tak trochu já, a především Toshiro (a spol.), v té době přebývající v Praze. Právě on převzal z rukou upadajících Streaks doménu a v podstatě z ničeho vydupal Parkour.cz.

Psal se rok 2006. Najednou jsme měli k dispozici nástroj pro sdílení myšlenek, názorů a různého materiálu (fotek, videí i textů). Díky němu narůstalo nejen nadšení lidí pro parkour, ale také počet příznivců parkouru. Na Druhý celorepublikový jam v Praze v létě 2006 už se sjelo na pět desítek skokanů ze všech koutů republiky. Tehdy nás bylo opravdu hodně, ale ještě ne příliš, takže jsme se všichni znali jmény a věděli jsme, kdo je kdo. I díky tomu jsme byli schopni dát dohromady redakci Parkour.cz a sehnat nové redaktory z řad parkouristů prostě tím, že jsme řekli „kdo by chtěl spolupracovat s Parkour.cz“. Vtipné, ale na tu dobu vhodné a ideálně jednoduché, ačkoliv zase tak moc jednoduché to nebylo (viz reportáž z pražského jamu 2006).

Jedno však bylo od toho momentu jisté: kdokoliv hledal na internetu informace o parkouru v češtině, mohl mít jistotu, že najde nás a že se mu dostane veškeré možné pozornosti – v těch nejaktivnějších dobách dokonce až zbytečně moc pozornosti (z čehož později vznikly zajímavé diskuze, ale to je úplně jiná vzpomínka). Parkour.cz, odvolávaje se například na Parkour.NET, ale i na další zdroje, které byly postupně nalezeny, jak vznikaly a stávaly se populárnějšími, se dostal do popředí a převzal funkci českého parkourového uzlu od do té doby fungujících fór a webů hodonínských a od zanikajících Streaks, a dalo by se říci, že jím zůstal až doposud.


Čtvrtá část seriálu, nazvaná VLIV PARKOUR.CZ, bude dostupná na mém blogu a na fóru Parkour.cz opět příští pátek (10. února).

Své komentáře, dotazy, doplňující informace a další vkládejte buď sem jako vzkaz ke článku, případně (v tom lepším případě) do příslušného tématu fóra Parkour.cz. Diskuzi na sociálních sítích nemohu z technických důvodů brát v potaz.

3 komentářů

  1. Striker says:

    Jak tak čtu tyto články, tak bych tímto chtěl pozdravit a popřát mnoho štěstí parkouru v CR.. Striker ( Jeden z prvních – Hodonín )

    08/02/2012 at 2:11

  2. Johnas says:

    2 Striker: Pokud by tě napadlo něco, co bys mohl doplnit, rozhodně se to neztratí 😉 …

    09/02/2012 at 23:04

  3. karelkavka says:

    No, parkour je opravdu už zábava pro silné natury. Navrhuji Vám něco méně rizikovějšího v Litomyšli. Projděte historii Litomyšle s rytířem, který Vás povede http://www.rytirlitomysl.cz/. Skvělý zážitek a možná ještě potkáte parkouristu 🙂

    11/06/2013 at 14:07

Zanechat vzkaz