Vývoj českého parkouru – Část šestá: Decrewizace

Nové tréninkové metody v roce 2007 přicházely ruku v ruce s “filosofií”. Cílem bylo otevření parkouru nováčkům, což se ovšem neobešlo bez úbytku zkušených traceurů…


Spolu s poznáváním zahraničních tréninkových metod se do českého prostředí začalo dostávat i mnohem více filosofie. Koncem roku 2007 a během roku 2008 začali zkušenější traceuři ve spojení s Parkour.cz prosazovat rozpad „crews“, především na základě citátu Sebastiena Foucana „No violence, No competition, No Groups, No Chiefs“ („Žádné násilí, žádná soutěž, žádné skupiny, žádní vůdcové“).

Do té doby bylo obvyklé, že se parkouru věnovalo několik kamarádů, kteří společně začínali a vytvořili skupinu, která se prezentovala někde na internetu pod nějakým zajímavým názvem. Problém takových skupin (které měly až nezvykle často v názvu slovo „crew“) je však zřejmý: protože byly tvořeny většinou dobrými kamarády, pro kohokoliv zvenčí bylo těžké se do rozjetého vlaku přidat a začít s parkourem. Mnohdy byly obvyklé i „vstupní zkoušky“ v podobě některých parkourových technik, což nepřístupnost parkouru ještě zvyšovalo. Tak přišel na řadu další extrémní přechod (jako po meetingu v Ostravě směrem k fyzickému tréninku), tentokrát od crews k tréninkovým skupinám. Poměrně známé skupiny se ze dne na den rozpadly a s jejich rozpadem odešli další zkušení traceuři. Ti, kteří zůstali, však nadále trénovali spolu a položili základ otevřené formě společných tréninků – tréninkovým skupinám. Tréninkové skupiny se měly pravidelně scházet a měly být vedeny zkušenými traceury, ale byly vytvořeny především k tomu, aby se k nim mohli začátečníci přidat snadno a bez ostychu a aby tak okusili trénink co nejdříve.

Zajímavé ovšem je, že ačkoliv některé skupiny zanikly, část skupin se spíše jen stáhla do ústraní a fungovala nadále, přestože možná otevřeněji než předtím.


Poslední část tohoto seriálu, nazvaná (R)EVOLUCE, bude k dispozici na mém blogu a na Parkour.cz opět v pátek (2. března).

Své komentáře, dotazy, doplňující informace a další vkládejte buď sem jako vzkaz ke článku, případně (v tom lepším případě) do příslušného tématu fóra Parkour.cz.

Zanechat vzkaz