Jak jsem se dostal na FSpS

Tak jsem tam. Dnes ráno na mě po zapnutí internetu vyskočilo okno se třemi novými maily, což je na jeden den nezvyklý počet. Každopádně druhý mail (nebo přesněji maily dva, zařazené jako jeden) byl z Fakulty sportovních studií MU a rozhodnutí o přijetí do oboru Speciální edukace bezpečnostních složek (SEBS). Teď už je přede mnou pouze výběr denního či dálkového studia (proto ty dva maily, jeden je přihláška na denní a jeden na dálkové), zápis, a pak hurá do studia… No a teď tedy: jak jsem se k tomu vlastně dostal.

Když jsme s Toshirem rozjížděli brněnskou tréninkovou skupinu, tak trochu jsme mluvili i o nějakém oficiálním vzdělání, což je v podstatě základ pro nějakou širší činnost. Vím, že na Speciální edukaci bezpečnostních složek jsem narazil už dřív a nakonec jsme se i v debatách s Toshirem dostali až k tomuto oboru. První rok, kdy jsem to chtěl zkusit, jsem bohužel metaforicky zakopl už před startem, zjistila se u mě totiž tříselná kýla, takže jsem ani nepodával přihlášku. To bylo na jaře 2009.

Po pár měsících rehabilitace a pokusů o návrat do tréninku, které pokaždé nakonec zhatila nějaká nemoc nebo zranění, jsem se nakonec přece jen rozhodl si přihlášku na SEBS podat – tedy, přihlášky, jak už jsem zmínil, jednu na denní a jednu na dálkové studium, abych se mohl rozhodnout podle podmínek, na co budu mít čas. Jaro roku 2010 jsem tak strávil napůl v posteli s nachlazením a napůl nejlepším možným tréninkem, jaký jsem ze sebe dokázal dostat. A samozřejmě přípravou na psaný test. Málem jsem opět zakopl ještě před startem, tentokrát vlastním přičiněním, protože jsem při všech možných manévrech kolem přihlášek zapomněl to nejdůležitější, přihlášky zaplatit. Ale měl jsem štěstí, bylo mi povoleno pozdní zaplacení a pak už jsem vlastně, mimo přípravy, jen čekal.

Nadešel den D. Čtyři disciplíny fyzického testu, jejichž začátek mi někdo moudře určil až na jedenáctou hodinu, takže jsem se mohl v klidu vyspat. Jako první bylo plavání (na Lesné) a podle mých předpokladů má nejslabší disciplína – vodě jsem se v podstatě snažil vyhnout, už tak jsem byl nemocný dost často. Prezentace, krátká osobní rozcvička a už jsem byl u bazénu. Naštěstí se v drahách vedle mě objevili celkem dobří plavci, kterých jsem se celých sto metrů pevně držel. 7 z 10 za plavání bylo víc, než jsem od sebe čekal, a slibný začátek před dalšími testy. Jako druhý byl Jacíkův motorický test (v Bohunicích), který rád kdykoliv ukážu, je to docela vtipné cvičení a dobrá makačka. Tam jsem si docela věřil, i když po plavání a strečinku jsem ještě nebyl úplně uvolněný. Nakonec jsem si ale, po malé rozcvičce, zkusil vybrat na pohled ideální kontrolorku, která mě dobře vyhecovala a já nakonec přidal dalších 7 z 10 do svého záznamu (konkrétně počet změn poloh: 86, kdyby chtěl někdo srovnávat, jak je na tom). 14/20 před atletikou, kde jsem si sliboval ještě posunout průměr, to bylo nečekaně dobré. Jenže. I když jsem do sebe dostal pár banánů a nějaké to pití, když jsem dorazil na místo atletických disciplín (Palackého vrch), necítil jsem se při rozběhání úplně ideálně. Což se ještě zhoršilo v momentu, kdy jsem si uvědomil, že naposledy jsem ze startovacích bloků vybíhal někdy v páté třídě na ZŠ, takže vůbec nevím, jak si je nastavit. Udělal jsem, co se dalo a na šedesáti metrech jsem z docela špatného startu dokázal uhrát přední místa z naší skupiny a šest bodů. Míň, než jsem čekal, ale pořád dost na celkovou spokojenost. Chvilka odpočinku, další krátká rozcvička a patnáctistovka. 1500 m je docela dobrý běh, pokud je člověk v pohodě. Já jsem ale nebyl a tak nakonec jediné, co mi zbylo, bylo držet se co nejdéle hlavní skupiny a pak udržovat nejlepší tempo, jaké jsem zvládl. Nebylo to úplně dokonalé, takže jsem byl nakonec rád za 5 bodů z deseti. Podle formulky plavání + Jacík + (60 + 1500)/2 jsem si vypočítal svých 19,5 bodů z 30. Dost dobrý výkon, i když plynul z úplně jiné strany, než jsem čekal.

Psaný test jsem zvládl o kousek lépe, než jsem myslel, a dnes jsem tedy s velmi dobrým výsledkem dostal zprávu o přijetí ke studiu jak do denního, tak do dálkového studia Speciální edukace bezpečnostních složek. Ještě se uvidí, co z toho si vyberu, ale je příjemné vidět, že parkourový trénink mi něco dal. No a snad z toho časem bude titul a poté i něco dalšího, ale to je zatím dost daleko, než abych to řešil.

Dodatek: Slyšel jsem, že Raven se na FSpS kvůli zranění nedostal. Je to tak trochu ironie, ale tak už to chodí, málokdy člověk dostane to, co chce, a jen výjimečně to, co potřebuje. Každopádně myslím, že pokud to Raven zkusí znovu příští rok, má přijetí jasné. On určitě sám nejlíp ví, že jeden neúspěch nic neznamená… Takže jim to nandej! No a taky blahopřání Winmakerovi, který se dostal na Regeneraci a výživu ve sportu… a to bude prozatím všechno.

5 komentářů

  1. terez says:

    Zdravím, hodlám jít pristim rokem na obor ktery sis vybral i ty SEPS- Speciální edukace bezpečnostních složek v kombinované formě, jelikož jsem zaměstnaná. Tak jsem se chtěla zeptat, jak to tam chodí a jakou formu jsi si vybral ty.
    Dík za každej tip.

    Tereza

    30/06/2012 at 10:24

  2. Johnas says:

    Původně jsem byl na prezenčním studiu, následně jsem musel přejít na kombi, taktéž kvůli práci – prezenční je “lepší”, protože je člověk se sporty a bojovými uměními pořád v kontaktu, v kombi si člověk nemůže moc vybírat a je každý pátek pod řádným tlakem, ale zase je pak zbytek týdne volno. Příprava na přijímačky, to je v podstatě dril. V rámci studia, teoretické předměty mají většinou materiály v Informačním systému, pokud ne, tak se jich množství válí na Primátu. Praktické předměty doporučuju nenechávat stranou a ideálně dané techniky trénovat, takhle jsem se nesetkal s úspěchem v zápase a džudu (čili opáčko). Vyučující jsou většinou v pohodě a nic nehrotí, když vidí snahu a poznají přípravu.

    09/07/2012 at 15:29

  3. boris says:

    Zdravim, hlásim sa na magistra sebs, ale pred tým som to neštudoval, tak sa nato pripravujem a zišlo by sa mi s tebou pokecat o studiu, napises mi prosimta na meil? diky moc

    08/03/2013 at 19:26

  4. tim says:

    Ahoj, sice dotaz několik let po, ale i tak to zkusím. Jak to, prosím, bylo u kombi studia? Každý pátek řekněme od 8 do 15:00? Lze nastavit i individuální plán, kdy člověk chodí různě během týdne, jak se mu to hodí..? Moc díky za jakoukoliv odpověď!:-)

    03/07/2015 at 11:04

  5. Johnas says:

    Mého času to bylo každý pátek, většinou fakt od rána do večera (některé semestry třeba i 8-19). Jindy během týdne výuka nebyla, a nahrazovat u prezenčních to většinou taky nešlo – na rozložení do týdne se hodí spíš prezenční studium a zkusit si to vhodně nastavit. Výhodu mají profi sportovci, ti mají většinou jisté úlevy kvůli tréninkům a soutěžím, ale pro normální lidi bohužel, většinou jsou tolerovány maximálně dvě absence během semestru…

    12/07/2015 at 18:12

Zanechat vzkaz