Vývoj českého parkouru – Část první: Doba neznáma

Počátky českého parkouru byly nejasné už v době, kdy jsem začínal. Tím spíše je dnes obtížné nějaké informace získat. Něco málo se mi ovšem vybavilo a podařilo se mi i najít jedno velmi důležité video k této době.

Právě protože jde o dobu neznáma, doufám, že se objeví ti, kteří si dobu pamatují, aby přispěli se svou troškou do mlýna…


Z dob prvních skoků v České republice se dochovalo jen málo materiálů a hlavní část vědomostí o této době přenášejí ústní formou a pomocí několika článků poslední z těch, kteří si tu dobu pamatují, a ve zředěné podobě jejich posluchači a čtenáři. Spekuluje se, že Streaks začali trénovat už v letech 2002/2003, rozhodně však určitě trénovali před rokem 2005, kdy natočili reportáž pro pořad OFF-OFF. Vedle Zlína, odkud pocházeli, byl v té době parkourovým epicentrem České republiky Hodonín. Městečko na jihu Moravy se pyšnilo současně většinou dvěma až třemi skupinami parkouristů, několika webovými stránkami, a především diskusním fórem, centerm českého parkouru před vznikem Parkour.cz. Mimo jiné do těchto dob své počátky umisťují parkouristi z Jihlavy, ačkoliv fungovali bez kontaktu s ostatními a tak tuto informaci nelze nijak dále ověřit.

Do let 2004 – 2005 parkour v Česku nijak neexpandoval, pouze existovalo či vzniklo několik skupinek, které většinou fungovaly nezávisle na sobě, s výjimkou zmíněného „uzlu“ v podobě Hodonína. Parkouristů bylo jen pár, informací o parkouru bylo ještě méně. To se však mělo brzy změnit…


Druhou část seriálu o vývoji českého parkouru s názvem PRVNÍ VLNA naleznete opět na mém blogu a na fóru Parkour.cz příští pátek (27. ledna) večer.

Své komentáře, dotazy, doplňující informace a další vkládejte buď sem jako vzkaz ke článku, případně (v tom lepším případě) do příslušného tématu fóra Parkour.cz. Diskuzi na sociálních sítích nemohu z technických důvodů brát v potaz.

Zanechat vzkaz