Vývoj parkouru z pohledu J. “Joanise” Haluzy aneb Dějiny českého parkouru

V listopadu loňského roku se na fóru Parkour.cz objevila žádost uživatelky Angee o informace o vývoji českého parkouru (viz dané téma na fóru). Poměrně rychle jsem zareagoval krátkým článkem, který shrnul, co se v České republice v souvislosti s parkourem odehrálo, a posléze jsem navrhnul, že ve volném čase doplním detaily.

Postupně jsem tedy vzpomínal a sepisoval různé poznámky (a také některé vyřazoval). Výsledkem je poměrně rozsáhlý text, v němž se neobjevují ani tak přesná data, jako spíš důležité momenty, které z mého pohledu ovlivnily český parkour.

Rozsah textu je opravdu výrazný, a přesto může být stále nedostačující, pokud čtenáře zajímají detaily či témata, která jsem nezahrnul. Proto jsem se rozhodl pro jiný postup, než vydání článku vcelku: vytvoření seriálu, článku na pokračování. Rozdělením textu chci docílit jediného – aby se čtenáři díky tomu, že čtou jen kratší úryvek, mohli nad každou části zamyslet a případně položit otázky či doplnit své vlastní poznatky či vzpomínky k dané době, ať už týkající se témat, která jsem zmínil, nebo něčeho, co se tehdy odehrálo a čeho jsem se v textu nedotkl. Pokud to bude v mých silách (a především v mé paměti), odpovím na otázky nejlépe, jak budu schopen, a zároveň doufám, že ve všech případech odpoví i jiní pamětníci. Výsledkem by tak měl být můj text jako základ, rozvinutý další diskuzí o dané době.

První (a možná nejkratší) díl s názvem DOBA NEZNÁMA najdete na tomto webu a na fóru Parkour.cz již dnes večer.

Přestože chápu význam sociálních sítí, prosím, abyste jakékoliv případné dotazy a přínosné komentáře vkládali buď na mou stránku jako komentáře ke článkům, případně abyste k diskuzi využili přidružené téma na fóru Parkour.cz. Z technických důvodů není možné, abych sledoval všechny rozvětvené diskuze na FB, G+ a jinde – a také není dost dobře možné na sociálních sítích uchovat poznatky pro další čtenáře…

Zanechat vzkaz