Placená samoobsluha, aneb jak se nenechat zblbnout

Docela zajímavý e-mail mi přišel, rád bych se tedy podělil o moji reakci.

Víte, že nejlepší způsob, jak vydělat, je nenápadně přesvědčit lidi, aby platili za to, co sami udělají? Výborným příkladem jsou samoobslužné pokladny, tam má ale člověk aspoň pocit, že odejde z toho příšerného obchodu rychleji (nic proti prodavačkám a prodavačům, když se usmívají, dám přednost člověku před strojem v 90 případech ze 100).

No a “absolutně nejnovějším a nejpřevratnějším nápadem” je občanské zpravodajství. Natočíte video, pošlete ho na nějaký portál, to vám zajistí sledovanost, a když bude dost velká, dostanete malou odměnu. Nu jů, hodný pejsek, tady máš kostičku. A když bude video opravdu dost dobré, uvidíte ho třeba i v televizi (jako kdyby to bylo tak strašně důležité, být v televizi, když její sledovanost den ode dne klesá, a vůbec, kdo se na ni dívá…).

Pod vidinou zviditelnění (a té naprosto mrzké odměny) se bohužel většina uživatelů zapomene podívat do smlouvy, kde zjistí, že “Uživatel touto smlouvou postupuje společnosti exluzivní a teritoriálně a časově neomezená oprávnění na videa nahraná na server a k výrobě příspěvků k jejich využití k volné ruce, a to v celku nebo jejich částí, zejména následujícími způsoby užití…” Lidskou řečí? Natočíte video, pošlete ho společnosti, a v tom momentě se stává jejím majetkem, nikoliv vaším. Jako kdybyste ho nikdy nenatočili. Že je pod ním vaše jméno? No a co, když s tím nemůžete nijak nakládat. Daná společnost si s ním může dělat doslova co chce. A když ho pošle do televize a vy ho uvidíte? Tak jste si udělali zpravodajství sami pro sebe. Super, že? Hlavně, když tím zadarmo usnadníte práci lidem, kteří mají zpravodajství normálně v popisu práce a dostávají za to zaplaceno, ať už z vašich daní, nebo z reklam, které, logicky, můžou přinášet peníze jen v případě, že si koupíte dané produkty (a tím pádem ve finále zaplatíte taky, jenom je to mnohem hůř vidět). Takže ještě někomu zaplatíte za to, aby vám ukázal, co jste sami vytvořili.

No, prostě výborný způsob, jak lidem, kteří nedávají pozor a nepřemýšlí, zamotat hlavu. Prosím, nenechte se zblbnout, když vám někdo servíruje blbost až pod nos. HLAVNĚ tehdy, když vám někdo něco servíruje až pod nos, hlavně v tom případě se nenechte zblbnout. Vždy se rozvážně rozhlédněte, jestli nepoznáte nějaký falešný podtón… Ne nadarmo se totiž říká: „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.“

Zanechat vzkaz