Žádná Země pro chytré lidi

Kdysi dávno, když ještě západní společnost neznala celý svět, ale věděla, že kdesi za oceánem je nějaký „prázdný“ kontinent, se několik lidí rozhodlo, že toho mají dost a vydají se vytvořit nový stát, kde by mohli žít, realizovat své vize, a tak vůbec.

Dnes už známe celou naši planetu, a není moc míst, kam by bylo možné odejít, když chce člověk zmizet z civilizace a začít znovu. V podstatě to možná ani nejde. Každopádně, s trochou rozumové úvahy – nestálo by za to prostě někde začít znovu?

Jistě, žádná idea nemůže fungovat věčně, ale o to vlastně nejde. Jde o to vzít myšlenku, že současné státní útvary s jejich současnou politikou fungují špatně, a zkusit někde, s tou správnou skupinou lidí (a klidně i se špatnou skupinou lidí), začít znovu. Nový stát pro lidi nové éry. Aspoň na pár let, než zase „kecy“ (ve slušné řeči „politika“) a hloupost pohltí a přemění představu reality.

Nová zem, kde se sejdou ti, kteří opravdu chtějí zmizet ze zemí, kde jsou prezidenty (a premiéry a jinými politickými špičkami) pitomci, za které se stydí i jejich vlastní rodiče. Nová zem, kde se těch několik odvážných pokusí o nový řád. Nová zem, kde, aspoň na chvíli, najdou útočiště všichni, kteří útočiště hledají, kteří hledají únik před nesmyslností dění, kteří hledají aktivní snahu o naplnění svých vizí. Nová zem pro ty, kteří hledají místo, kde je důležitější prospěch celého světa než prospěch jedince. Nová zem pro ty, kteří hledají místo, kde je prožívání důležitější než přežívání. Nová zem, kde nerozhodují strach a emoce, ale rozum a rozvaha, a kde, aspoň na čas, pravda a láska opravdu zvítězí nad lží a nenávistí.

Kdyby byl za oceánem kontinent, kde lze začít znovu, byl bych první, kdo by stavěl loď. Ale protože nejblíž tomu je Mars, a postavit raketu na Mars, habitat a všechno ostatní není zdaleka tak jednoduché jako postavit loď… nevím, asi to bude chtít někde usurpovat nějaký nepotřebný a nikým nechtěný kus pevniny?.. Anebo to asi bude jedno, protože takový sentiment možná má čas od času každý? Nebo… právě proto?

Zanechat vzkaz